11 Aralık 2014 Perşembe

Kağıttan yılbaşı süsü - kar taneciği

Yılbaşı yaklaşırken benim de blog camiasına ufak bir katkım olsun istedim ve pinterestte çok gördüğüm kağıttan kar taneciklerinin yapılışını paylaşmak istiyorum. İtiraf etmek gerekirse yaparken çok eğlendim ve oğlumla beraber yapmak için de sabırsızlanıyorum. Çocuklar yılbaşı ağacı süslemesinde ya da camlara yapıştırarak kullanabilirler. Yapılış aşamalarını da daha çok çocukların anlayabileceği kolaylıkta vermek istedim. İşte modellerim:





Yapılışı da çok kolay ve zevkli. Başlayalım:

1- Öncelikle bir A4 kağıdından kare kestim.

2- Kırmızı kesik çizgilerden ok işareti yönünde katlayarak bir üçgen elde ettim.

3- Ortaya çıkan şekil.


4-Elde ettiğim üçgeni tekrar ok yönünde çizgili yerlerden katladım.

5- Elde ettiğim şekil.

6- Başaşağı çevirere yine ok yönünde çizgili yerleri katladım. Tam dik bir açı değil bir sonraki resimde daha iyi anlaşılacaktır.


7- Elde ettiğim şekil. Ve son katlama işlemi de yine yapıldıktan sonra aşağıdaki şekle ulaşıcaksınız.

8- Tersini çevirdiğimizde çıkacak düz çizgiden yukarıdaki kulakçıkları kesiyoruz ve artık hayal gücümüzü kullanmaya başlayabiliriz.


Yılbaşı ağacı şekli ilk denememdi. Burada kulakçıkları kesmeden çizim yapmışım ama çizdiğimiz desen kulakçıkların üzerine gelmedikçe sorun yok çünkü zaten kesilecekler.

PÜF NOKTA: Bir önemli nokta deseni çizerken katman katman ayrılan taraf değil bir bütün olarak katlanmış bölümün şekli tuttuğunu unutmadan çizmek lazım. Örneğin aşağıdaki ağac sola dayalı şekilde değil de sağa dayalı şekilde çizilseydi birbirinden bağımsız ağaçlar elde edecektik.




Aşağıdaki desen de hayal gücümün eseri.  Aşağıdaki şekil için hemen altındaki deseni kullandım. Kırmızı karalı yerleri kesiyoruz.



Ve bu da son desenim. biraz daha kar tanesine benzetmek istedim. İnanın daha çok yapasım vardı ama hevesimi oğlumla beraber yapmaya bıraktım.




Umarım faydalananlar olur. Sevgilerimle............


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder